Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Rekordowy kontrakt na 20 elektrobusów dla Białegostoku

Dwadzieścia elektrobusów Yutong E12 zasili komunikację miejską w Białymstoku. Realizowana przez Busnex Poland dostawa to jeden z największych kontraktów w skali krajowego rynku autobusów elektrycznych. Samorząd odebrał już pierwsze nowe „elektryki”.

Nawet 400 kilometrów na jednym ładowaniu

Wybrany przez Białystok Yutong E12 to 12-metrowy autobus elektryczny. Dzięki bezkobaltowym bateriom o wysokiej sprawności oraz systemowi rekuperacji – umożliwiającemu odzyskiwanie energii podczas hamowania – na jednym ładowaniu pokonuje nawet 350 – 400 kilometrów. Elektrobus ma niskopodłogową konstrukcję, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności. 

Yutong E12 został wyposażony w automatyczną klimatyzację, monitoring z kamerami o 360-stopniowym widoku oraz system wczesnego ostrzegania kierowcy o zagrożeniach na drodze. Standardem w elektrycznych autobusach Yutong są najnowsze technologie zapewniające bezpieczeństwo baterii, ich 24-godzinny monitoring i wielostopniową ochronę.

Inwestycja w elektromobilność ze wsparciem UE

Kontrakt przewiduje również dostawę, montaż oraz uruchomienie 20 stacji ładowania zajezdniowego i 3 stacji ładowania warsztatowego w trzech zajezdniach. Busnex Poland zapewnia także szkolenia kierowców oraz pracowników zaplecza technicznego, dotyczące eksploatacji i obsługi elektrobusów wraz z infrastrukturą do ładowania.

Autobusy elektryczne zostały zakupione w ramach projektu, obejmującego utworzenie intermodalnego węzła komunikacyjnego oraz infrastruktury dla transportu publicznego. Samorząd pozyskał na ten cel dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w wysokości ponad 135 mln zł.

fot. Adam Ludwiczak/Miasto Białystok

Zobacz także