Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Polskie metropolie najmocniej wspierają elektromobilność. Stolica na czele rankingu

Rola samorządów jest i będzie kluczowa dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Samorządy – zarówno duże metropolie, jak i mniejsze miasta oraz miejscowości – zdają sobie sprawę, że inwestując w zeroemisyjny tabor tworzą efekt synergii na rzecz zielonej komunikacji publicznej. Polityka Insight we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych opublikowały drugi już ranking elektromobilnych miast, obrazujący wprowadzaną przez samorządy rewolucję w transporcie.  

Tegoroczna edycja rankingu objęła pięć kategorii, dedykowanych transportowi elektrycznemu, rowerowemu i zbiorowemu, a także poświęconych ułatwieniom dla elektromobilności i czystego powietrza. W rankingu oceniano m.in. to, czy miasta przeprowadziły analizę kosztów i korzyści wykorzystania zeroemisyjnych autobusów oraz jaki jest udział e-busów, trolejbusów i tramwajów w taborze – jako środków transportu przyczyniających się do redukcji zanieczyszczeń powietrza.

Nie jest zaskoczeniem, iż na czołowych lokatach znalazły się przede wszystkim duże metropolie. W „Transporcie elektrycznym” wygrała Warszawa, przed Katowicami oraz ex aequo Łodzią i Rzeszowem. Stolica triumfowała także w kategorii „Transport zbiorowy” – tu przed Wrocławiem i Łodzią. W obszarze „Ułatwienia dla elektromobilności” najlepiej wypadł Poznań, a podium uzupełniły Szczecin i Gorzów Wielkopolski. To właśnie te miasta coraz mocniej angażują się w rozwój zielonego transportu publicznego, m.in. inwestując w elektryczne autobusy.

Na zeroemisyjny tabor autobusowy stawiają również lokalne samorządy. Zawierane przez nie umowy krok po kroku wprowadzają zeroemisyjną komunikację publiczną w kolejnych regionach Polski. Jednym z przykładów jest Lidzbark Warmiński, który po raz pierwszy w historii uruchomił transport miejski, oparty o dwa autobusy Yutong E8. Na tę markę postawiła także gmina Polkowice, gdzie 9 egzemplarzy Yutong E10 obsługuje lokalny transport publiczny. To właśnie takie działania budują efekt skali, widoczny w postaci systematycznego wzrostu liczby elektrycznych autobusów na ulicach polskich miast i miejscowości. 

Photo by Iwona Castiello d’Antonio on Unsplash

Zobacz także