Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Piłka jest okrągła, bramki są dwie, a autobusy – elektryczne

W ten sposób można sparafrazować słynne piłkarskie powiedzenie, opisując przygotowania do Mistrzostw Świata w Katarze. Nie chodzi tu jednak o wydarzenia na boisku, a o zapewnienie kibicom transportu publicznego. Będzie to możliwe dzięki rekordowemu zamówieniu na elektryczne autobusy Yutong, zrealizowanemu przez tego globalnego producenta.

Dokładnie 741 „elektryków” – czyli niemal tyle, ile jeździ obecnie po całej Polsce – obsłuży tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022. Wszystkie autobusy dostarczyła już firma Yutong, zapisując się w historii nie tylko ze względu na rekordową skalę kontraktu, ale i niespotykane do tej pory zastosowanie elektrycznego taboru do obsługi wydarzenia tej rangi.

Po zakończeniu Mistrzostw Świata flota elektrycznych autobusów zostanie włączona do obsługi komunikacji publicznej w Katarze, dzięki czemu kraj przyspieszy wdrażanie strategii elektryfikacji transportu. Władze Kataru podkreślają, iż kontrakt na dostawę „elektryków” stanowi kamień milowy we współpracy z Chinami oraz podwaliny pod budowę zielonego Jedwabnego Szlaku.

Warto zaznaczyć, iż tylko w 2021 r. Yutong Bus  dostarczył niemal 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna już w ponad 30 krajach, w tym także w Polsce, gdzie kolejne samorządy doceniają zalety „elektryków” Yutonga – na czele z wysokim zasięgiem.

Zobacz także