Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Nowy Yutong U12, czyli debiut na deskach teatru

W Nowym Teatrze w Warszawie odbyła się premiera… nowego elektrycznego autobusu Yutong U12. To już piąty model, który jako Busnex Poland wprowadzamy na krajowy rynek. Przyciągający wzrok U12 może pokonać na jednym ładowaniu nawet 400 kilometrów, o czym już niebawem będą mogli się przekonać pasażerowie podczas długodystansowych testów. Planują je Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, a zainteresowanie nowym „elektrykiem” są także kolejne samorządy.

Yutong U12 to prawie 12-metrowy autobus, który – w zależności od specyfikacji – może zabrać na pokład nawet ponad 90 osób. Wysoki zasięg na jednym ładowaniu – znak rozpoznawczy „elektryków” tej marki – jest możliwy do osiągnięcia w warunkach miejskich dzięki bateriom o wysokiej sprawności, BMS (Battery Management System) oraz rekuperatorowi energii, który odzyskuje ją podczas hamowania. Co istotne, monitoring baterii jest prowadzony w trybie 24-godzinnym i posiadają one 4-stopniowy system ochrony.

Design Yutonga U12 zyskał uznanie nie tylko uczestników polskiej premiery. Podczas Busworld Europe – największych na świecie targów autobusów i autokarów – stylistyka autobusu została doceniona nagrodą Busworld Design Award. Jego konstrukcja jest oczywiście niskopodłogowa, a o komfort i wygodę pasażerów dbają m.in. automatyczna klimatyzacja, elektryczne ogrzewanie oraz siedzenia wyposażone w ładowarki USB. Yutong U12 jest przyjazny także dla kierowcy, zapewniając mu panoramiczny kokpit oraz pełną kontrolę – również zdalną – kluczowych danych i parametrów.

Gdzie i kiedy zobaczymy Yutonga U12? Z początkiem 2023 r. MZA w Warszawie planują rozpocząć długodystansowe – trwające aż pół roku – testy tego modelu, aby sprawdzić go w różnych warunkach pogodowych i temperaturach. Samorządy i operatorzy komunikacji miejskiej z kolejnych miast również deklarują zainteresowanie testami nowego e-busa, który dopiero zadebiutował na polskim rynku.

Zobacz także