Elektromobilność | Samochody elektryczne

Na świecie rekordy, w Polsce niewielkie wzrosty. Kiedy to się zmieni?

Według raportu Bloomberg New Mobility Finance, w 2040 r. po drogach całego świata ma jeździć blisko 700 mln zeroemisyjnych pojazdów. W samym 2021 r. globalna liczba „elektryków” wzrosła o 5,5 miliona. W tym samym czasie w Polsce ich przyrost wyniósł 20 tysięcy, dzięki czemu łączna liczba zeroemisyjnych aut osobowych w naszym kraju przekroczyła 38 tys. Dlaczego tak mało?

Jak wskazuje „Barometr Nowej Mobilności” Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. zainteresowanie elektromobilnością nad Wisłą rośnie, ale powoli. Z tego badania wynika, iż odsetek Polaków zainteresowanych zakupem samochodu w pełni elektrycznego lub hybrydy skoczył w ciągu ostatnich 5 lat z 12 do 32 proc. Blisko co piąty respondent miał już okazję przejechać się „elektrykiem”.

Pomimo wciąż rosnącej świadomości, nadal skuteczną barierę wobec zakupu EV stanowi cena tych pojazdów. Nadzieją na lekkie przełamanie jest program „Mój elektryk”, w ramach którego na dopłaty przeznaczono ponad 700 mln zł. Na przełomie listopada i grudnia liczba wniosków przekroczyła już 1200, a zakres wsparcia został rozszerzony także o firmy i instytucje.

Graniczną datą wydaje się być 2035 r., kiedy to ma zakończyć się sprzedaż nowych aut z silnikami spalinowymi. Im bliżej tego terminu, tym mocniej powinna zwiększać się sprzedaż „elektryków” – także na polskim rynku. 

Photo by Vlad Tchompalov on Unsplash

Zobacz także