Elektromobilność | Samochody elektryczne

Miliardy na elektromobilność. Koncerny motoryzacyjne inwestują w przyszłość

515 miliardów dolarów na rozwój pojazdów elektrycznych oraz elektromobilność zamierzają w ciągu najbliższych 5-10 lat przeznaczyć globalne koncerny motoryzacyjne. Czołówkę – w przygotowanym przez Reutersa rankingu – okupują tacy producenci jak Volkswagen, Daimler, Ford, General Motors czy BMW, a będąca symbolem innowacyjnego podejścia EV Tesla zajmuje miejsce pod koniec pierwszej dziesiątki. 

Pomimo, iż dieselgate odcisnęła mocne piętno na wizerunku Volkswagena, dziś niemiecka marka podnosi się między innymi dzięki wydatkom na innowacyjność. To właśnie Volkswagen staje się jednym z liderów wyścigu w tym obszarze na świecie – także dzięki temu, że w najbliższym czasie wyda na ten cel ponad 100 miliardów dolarów, a więc przeszło dwukrotnie więcej niż drugi w zestawieniu Daimler. Podium uzupełnia koncern Stellantis, który – dzięki współpracy z marką Samsung – zamierza mocniej zaangażować się w sektor samochodów elektrycznych. Wyceniana na ponad 1,2 biliona dolarów Tesla, będąca największym producentem EV na świecie, zajmuje w rankingu wydatków na elektromobilność „zaledwie” ósme miejsce. 

Istotny udział w inwestycjach w „elektryki” odegrają Chiny. Ekspansja Państwa Środka na rynku EV oraz jego rywalizacja o prymat z Europą jest widoczna od dawna, co podkreślają planowane nakłady w wysokości ponad 124 miliardów dolarów. Stanowią one blisko 1/4 globalnych wydatków na elektromobilność całej branży motoryzacyjnej.

Eksperci podkreślają, iż w dzisiejszych czasach brak zaangażowania w elektromobilność oznacza de facto pozostanie w tyle za konkurencją. Niespełna trzy lata temu łączne nakłady na rozwój rynku EV czy opracowanie nowych modeli były o ponad 40% niższe. To tylko pokazuje, iż pojazdy elektryczne w najbliższym czasie, jeżeli nie zdominują, to przynajmniej odegrają istotną rolę na rynku motoryzacyjnym. Trudno o wyraźniejsze potwierdzenie, iż samochody elektryczne to realna przyszłość motoryzacji. Tej rewolucji już nie da się powstrzymać.

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Zobacz także