Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Łomża jak Kopenhaga – kupuje kolejne autobusy Yutong

Kopenhaga jest stawiana jako wzór komunikacji rowerowej, a jej działania są warte naśladowania również w zakresie transportu publicznego. Jej drogą podążyła Łomża, podpisując kolejny kontrakt na zakup elektrycznych autobusów Yutong. Łącznie będzie ich już osiem, a perspektywie jest dalszy rozwój zeroemisyjnej floty.

Łomża już po raz drugi wybrała elektryczne autobusy Yutong, które od lat wożą mieszkańców europejskich miast. W samej tylko Danii blisko 190 sztuk modelu E12 z powodzeniem obsługuje komunikację miejską. Autobus wybrany przez Łomżę ma ponad 12 metrów długości i niskopodłogową konstrukcję, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest wyposażony w automatyczną klimatyzację i rekuperator energii, umożliwiający odzyskiwanie jej podczas hamowania. 

Zakup autobusów elektrycznych został dofinansowany kwotą niemal 30 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w ramach projektu „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”. Obejmuje on również inwestycje w OZE i magazyny energii na potrzeby komunikacji publicznej, które sukcesywnie realizuje samorząd. W tym zakresie jest ogólnopolskim prekursorem, instalując pierwsze panele fotowoltaiczne już w 2017 r.

Łącznie osiem elektrycznych autobusów Yutong E12 – o zasięgu nawet 400 kilometrów każdy – to solidne zasilenie lokalnej komunikacji miejskiej. Wiele wskazuje na to, że teraz drogą Łomży będą podążały kolejne polskie samorządy.

Zobacz także