Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Kolejne Nagrody Zielonego Napędu rozdane!

Lista samorządów, które stawiają na zielony transport publiczny, stale się wydłuża. Jako Busnex Poland staramy się uhonorować miasta, gminy i przedsiębiorstwa, które nie tylko inwestują w autobusy Yutong, ale również przyczyniają się – swoimi działaniami innowacyjnymi – do rozwoju całego sektora. Dlatego podczas uroczystej gali już po raz drugi wręczyliśmy Nagrody Zielonego Napędu – w tym roku w dwóch kategoriach.

Wręczenie Nagród Zielonego Napędu zapoczątkowaliśmy w 2021 r. Statuetkę otrzymała gmina Polkowice, która zakupiła 9 elektrycznych autobusów Yutong E10. Czas pokazał, iż był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę, a działania samorządu są doceniane jako dobra praktyka lokalna. Nagrodę Zielonego Napędu otrzymał również Lidzbark Warmiński, który jako pierwszy w regionie wybrał markę Yutong. Dwa modele E8 już od ponad roku obsługują bezpłatną komunikację miejską.

Działania w Lidzbarku Warmińskim zostały docenione również podczas tegorocznej gali. Nagrodę Zielonego Napędu za innowacje w elektromobilności otrzymała firma Veolia, która dostarcza samorządowi zieloną energię do zasilania „elektryków”. Prekursorem inwestycji w OZE na potrzeby zasilania transportu publicznego jest natomiast Łomża. Samorząd już od 2017 r. instaluje m.in. panele fotowoltaiczne i magazyny energii w bazie MPK, za co otrzymał Nagrodę Zielonego Napędu za innowacje w elektromobilności.

Podobnie jak w ubiegłym roku, wręczyliśmy także Nagrody Zielonego Napędu samorządom, które swoimi działaniami wspierają rozwój zielonego transportu publicznego. Statuetki powędrowały do miasta Białystok, które zakupiło 20 elektrycznych autobusów Yutong E12, a także do Iławy, która zdecydowała się na dwa egzemplarze Yutonga E8. Tym samym można już typować faworytów do przyszłorocznych Nagród Zielonego Napędu.

Zobacz także