Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Jaki zasięg ma autobus elektryczny?

W dyskusjach o elektrycznym transporcie publicznym często pojawia się pytanie, jakim zasięgiem dysponuje dany model e-busa i czy jest on wystarczający. Bazując na danych, płynących z kolejnych miast i samorządów, możemy się już pokusić o konkretne wnioski. Jedno jest pewne – elektryczne autobusy są w stanie zapewnić powtarzalny zasięg rzędu kilkuset kilometrów, co jest wystarczające do obsługi tras miejskich, podmiejskich czy – w przypadku autobusów szkolnych – lokalnych.

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego dostawcy i modelu autobusu, samorządy testują różne marki. Nie inaczej było z nową na rynku polskim marką Yutong. W tym i ubiegłym roku modele tego producenta sprawdzały m.in. Jelenia Góra, Nysa czy Kalisz. Wpisuje się to w coraz większe zainteresowanie samorządów elektromobilnością, a lokalne media regularnie informują o kolejnych testach elektrycznych autobusów.

Miejski Zakład Komunikacji w Jeleniej Górze w ciągu 2 tygodni przeprowadził testy autobusu Yutong E12. Wyniki wskazały, że łączny osiągnięty dystans przekroczył 2 200 km. Z uzyskanych danych wynika również, iż koszt pokonania 100 km okazał się o 75% niższy w stosunku do autobusu zasilanego olejem napędowym. Co istotne, testy w Jeleniej Górze odbyły się również w warunkach zimowych. Autobus – wyposażony w elektryczne ogrzewanie – był wówczas w stanie przejechać ponad 300 km na jednym ładowaniu.

Model E12 sprawdził również MZK w Nysie, a także Kaliskie Linie Autobusowe. Jak podkreślał prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Nysie, na baterii naładowanej w 69% autobus przejechał 345 kilometrów, co oznacza 400 km zasięgu przy pełnym naładowaniu. Dystans pokonany w Kaliszu przekroczył z kolei 3 000 km, uzyskując zasięg osiągany na jednym ładowaniu na poziomie 300 kilometrów. 

Liczby są najbardziej wymownym potwierdzeniem realnego zasięgu elektrycznych autobusów. Cieszy fakt, iż samorządy coraz śmielej i skuteczniej sięgają po możliwości, jakie daje elektromobilność.

Zobacz także