Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Gminy inwestują w kolejne szkolne „elektryki”

Dzięki programowi „Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły” kolejne samorządy mogą zapewnić swoim uczniom wygodny, zeroemisyjny transport. W wielu przypadkach taka inwestycja oznacza pojawienie się pierwszego szkolnego „elektryka” w skali całego województwa. Tak było w Jaworniku Polskim, który niemal równocześnie z Ożarowem Mazowieckim nabył autobus marki Yutong.

Szczyt sezonu wakacyjnego obfituje w nowe kontrakty z sektora elektromobilności. W sierpniu decyzję o zakupie nowego „elektryka” ogłosił Jawornik Polski. To kolejna gmina, po Bobowej, Śniadowie, Ojrzeniu i Ożarowie Mazowieckim, która stawiając na zielony transport szkolny zdecydowała się na elektryczny autobus marki Yutong. Wszystkie samorządy sfinansowały swój zakup z programu „Kangur”.

Gmina Bobowa, która w ramach pierwszej edycji „Kangura” wybrała model Yutong E8, z powodzeniem wykorzystuje go jako autobus szkolny. Co ciekawe, małopolski samorząd ładuje pojazd wykorzystując OZE, a dokładnie farmę fotowoltaiczną. Również Jawornik Polski, który podobnie jak Ożarów Mazowiecki, Ojrzeń i Śniadowo postawił na model ICE12, w ramach kontraktu zyska stację ładowania wraz z instalacją fotowoltaiczną.

Samorządy podkreślają, iż zakup elektrycznego autobusu szkolnego o zasięgu przekraczającym 300 kilometrów stanowi konkretną wartość dodaną. Realizuje bowiem nie tylko codzienny dowóz dzieci do szkoły, ale również wyjazdy na wycieczki, zawody sportowe, basen, a to wszystko w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

Zobacz także