Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Gmina Bobowa wyznacza własną drogę dzięki programowi „Kangur”

Zaangażowanie samorządów w rozwój elektromobilności poprzez inwestycje w zeroemisyjny transport publiczny stało się faktem zarówno dzięki ich proekologicznemu podejściu, jak i wsparciu przez instrumenty w postaci programu „Kangur – bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”. W ramach obecnej edycji „Kangura”, dofinansowanie na zakup elektrycznych autobusów otrzyma 20 gmin z całej Polski.

Dzięki realizowanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programowi, kolejne samorządy zyskują możliwość zakupu ekologicznych i bezpiecznych autobusów szkolnych. Jedną z gmin, która przystąpiła do pierwszej edycji „Kangura”, jest małopolska Bobowa. Ten niewielki, ale bardzo przedsiębiorczy samorząd w ubiegłym roku podjął decyzję o zakupie autobusu szkolnego – w pełni elektrycznego oraz mogącego pomieścić minimum 35 osób, wraz ze stacją ładowania.

Gmina Bobowa zdecydowała się na wybór oferty konsorcjum Busnex Poland i Yutong, która nie tylko była o ponad 20% tańsza od dwóch konkurencyjnych propozycji i zapewniała 5-letnią gwarancję na pojazd wraz z bateriami, ale również jako jedyna przewidywała dostawę autobusu od początku zaprojektowanego i zbudowanego z myślą o przewozie dzieci do szkoły. Po zaledwie pół roku od podpisania umowy powstała stacja ładowania i elektryczny autobus Yutong E8 został dostarczony do Bobowej, a już od lutego bieżącego roku służy on młodym mieszkańcom gminy podczas ich codziennej drogi do szkoły.

Przykład Bobowej pokazuje, iż dzięki programowi „Kangur” możliwe jest zapewnienie bezpiecznego transportu uczniów do szkół, który dodatkowo pozwala ograniczyć emisję oraz wpisuje się w rozwój elektromobilności. To właśnie lokalne samorządy przyczyniają się do sukcesywnego wzrostu liczby zeroemisyjnych pojazdów, jeżdżących po drogach w całej Polsce.

Zobacz także