Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Europejski debiut nowego autobusu elektrycznego

Rynek autobusów elektrycznych nad Wisłą rozwija się na tyle dynamicznie, że europejskie premiery nowych modeli mają miejsce właśnie w Polsce. Tak było z nowym elektrobusem marki Yutong – modelem E7, który zadebiutował w Pułtusku. Wcześniej mieli go okazję poznać kibice… piłkarscy, woził bowiem pasażerów podczas mundialu w Katarze.

Yutong Bus zrealizował największy na świecie kontrakt na dostawę autobusów elektrycznych, obejmujący aż 888 pojazdów na potrzeby Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Flotę „elektryków” podczas mundialu tworzył między innymi model E7, którego dwa egzemplarze Busnex Poland dostarczył już do Pułtuska. 

Kompaktowy Yutong E7 łączy futurystyczny design z wysokimi parametrami użytkowymi. Ten 7-metrowy elektrobus osiąga nawet 200 kilometrów na jednym ładowaniu. Dzięki systemowi rekuperacji energia jest odzyskiwana podczas hamowania. Dysponuje 13 miejscami siedzącymi i przestrzenią dla osób niepełnosprawnych, a wyposażenie obejmuje klimatyzację oraz elektryczne ogrzewanie.

Zakup elektrobusów przez Pułtusk został dofinansowany kwotą w wysokości ponad 2,2 mln ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach drugiej edycji programu „Zielony Transport Publiczny”. Wcześniej samorząd zainstalował dwie publiczne 2-punktowe stacje ładowania aut elektrycznych, a do wykonywania stałych przewozów pasażerskich jest wykorzystywany pojazd elektro-solarny.

Zobacz także