Elektromobilność | Samochody elektryczne

Europa największym rynkiem elektrycznych pojazdów

Pomimo pandemii, 2020 r. okazał się przełomowy i rekordowy dla szeroko pojętego sektora pojazdów elektrycznych. Pod koniec roku, na drogach całego świata odnotowano już 10 milionów „elektryków”. Jak wynika z raportu Global EV Outlook 2021, który opracowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna, zmianie uległa także sytuacja na poszczególnych rynkach – w tym europejskim.

Dane MAE wskazują, iż tylko w samym 2020 r. na całym świecie sprzedano blisko 3 miliony samochodów elektrycznych. Jednocześnie doszło do zmiany lidera, bowiem wśród największych rynków tych pojazdów Europa po raz pierwszy wyprzedziła Chiny. Co ciekawe, kraje Starego Kontynentu osiągnęły to pomimo coraz trudniejszej sytuacji całego sektora motoryzacyjnego. Główne czynniki wpływające na wzrost zainteresowania segmentem EV stanowią dotacje do zakupu samochodów oraz nowe regulacje klimatyczne.

Autorzy raportu Global EV Outlook 2021 podkreślają, iż kolejnym z czynników napędzających wzrost rynku samochodów elektrycznych jest coraz szersza gama modelowa. Nabywcy mogą wybierać między innymi spośród SUV-ów, które obecnie stanowią najdynamiczniej rozwijający się segment. W 2020 r. liczba modeli „elektryków” dostępnych w sprzedaży zwiększyła się do blisko 370, co oznacza aż 40-procentowy wzrost względem 2019 r.

Na przestrzeni ubiegłego roku sukcesywnie rozwijał się również segment elektrycznych autobusów. W 2020 r. w Europie zostało zarejestrowanych 2100 autobusów na prąd, na co – jak podkreśla Międzynarodowa Agencja Energetyczna – mają wpływ także działania samorządów. Kolejne lata będą z kolei stały pod znakiem zwiększania udziału zeroemisyjnych pojazdów w taborze ciężarówek – zarówno w kontekście transportu na dłuższe dystanse, jak i realizacji zadań w obrębie miast. 

Zobacz także