Elektromobilność | Samochody elektryczne

Europa i Chiny ścigają się na „elektryki”

W czasie, kiedy w Polsce cały czas toczy się dyskusja, czy i kiedy z poziomu 30 tysięcy samochodów elektrycznych dobijemy do miliona, na świecie padają kolejne rekordy sprzedaży EV. O tytuł lidera sprzedaży walczą Europa z Chinami. Jednak zgodnie z zasadą „gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta” do rywalizacji zamierza się włączyć USA i to w stylu charakterystycznym dla tego mocarstwa.

Jak wynika z danych Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin (MIIT), tylko na przestrzeni 2020 r. globalna sprzedaż „elektryków” wyniosła dokładnie 3,07 miliona sztuk (opracowany przez MIIT raport to pierwsze chińskie badanie, ale uwzględnia rynek globalny). 

Najwięcej „elektryków” sprzedaje się wciąż w Europie. Potwierdził to Global EV Outlook 2021, raport opublikowany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną. Jednak według danych MIIT, światowym liderem produkcji są Chiny ze sprzedażą pojazdów elektrycznych na poziomie 1,367 miliona w 2020 r., co oznacza wzrost o 10,9% rok do roku. Równocześnie po raz trzeci z rzędu w Państwie Środka została przekroczona liczba miliona sprzedanych „elektryków” rocznie. 

Hegemonię Chin w obszarze produkcji stara się przełamać nie tylko Europa, ale również USA. Podpisując rozporządzenie wspierające rozwój produkcji pojazdów na prąd, prezydent Joe Biden zapowiedział, że przyszłość należy do napędu elektrycznego. American Jobs Plan, bo tak nazywa się przyjęty dokument, wprost zakłada prześcignięcie Chin i objęcie przez USA pozycji lidera w zakresie produkcji, infrastruktury, a tym samym i sprzedaży pojazdów elektrycznych. Jego wartość ma wynieść aż 174 miliardy dolarów, oferując kompleksowe wsparcie zarówno dla producentów pojazdów elektrycznych, jak i dla ich przyszłych nabywców. Program ma objąć pełne spektrum „elektryków” – od samochodów, przez autobusy (w tym szkolne), po ciężarówki. 

Najbliższe lata pokażą, kto wygra ten wyścig, a komu zabraknie prądu.  

Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash

Zobacz także