Autobusy elektryczne | Elektromobilność

„Elektryki” zasilane fotowoltaiką dojadą do Łomży

Łomża jest kolejnym samorządem, który postawił na elektromobilność. Już w tym roku na ulice miasta wyjadą dwa elektryczne autobusy Yutong E12, które obsłużą lokalną komunikację miejską. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży przygotowało się do wprowadzenia zeroemisyjnego transportu inwestując w OZE. 

Według danych, ujętych w miejskim planie gospodarki niskoemisyjnej, już teraz emisja CO2 z transportu publicznego w Łomży wynosi poniżej 1% całościowej emisji, przy 35-procentowym udziale transportu prywatnego i komercyjnego. Inwestycja w elektryczny tabor oraz OZE ma na celu dalszą redukcję emisji dzięki rozwojowi transportu publicznego.

Planując zakup elektrycznych autobusów, MPK w Łomży wybudowało na terenie zajezdni instalację fotowoltaiczną o mocy 28,6 kW. Kolejnym krokiem ma być utworzenie magazynu energii, która następnie posłuży do zasilania autobusów. Kolejne zielone inwestycje są realizowane w ramach projektu „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”, współfinansowanego ze środków unijnych.

Jak podkreślają przedstawiciele MPK, Łomża to jeden z pierwszych samorządów, które inwestują w instalacje fotowoltaiczne do zasilania autobusów elektrycznych. W planach jest rozbudowa istniejącej instalacji, gdyż docelowo flota e-busów ma się rozrosnąć do 8 pojazdów. Ciekawe, czy inne samorządy pójdą w ślady Łomży. 

Zobacz także