Autobusy elektryczne | Elektromobilność | Samochody elektryczne

„Elektryki” bezpieczniejsze od tradycyjnych samochodów

Wokół samochodów elektrycznych krąży wiele mitów, a jednym z nich jest kwestia bezpieczeństwa. Wynika to z tego, że każde zdarzenie z udziałem „elektryków” są tak mocno nagłaśniane w mediach, że utrwala się ich obraz jako wręcz zagrażających pasażerom. Tymczasem – jak podkreślają autorzy kampanii Elektromobilni.pl – fakty są zupełnie inne.

Testy pojazdów elektrycznych najpopularniejszych marek – w tym Tesli – przeprowadził Insurance Institute for Highway Safety.  Potwierdziły one wysoką dyspozycję m.in. w zakresie bezpieczeństwa, a wspominana Tesla uzyskała tytuł „Top Safety Pick+”. Również w testach Euro NCAP „elektryki” regularnie notują najwyższe noty – w tym maksymalne, pięciogwiazdkowe jak Fiat 500 czy Nissan LEAF e+.

Auta elektryczne są bezpieczniejsze przede wszystkim dzięki wzmocnionej konstrukcji i wyższej sztywności. Dzięki temu są one bardziej odporne na uderzenia. Obniżenie środka ciężkości dzięki umieszczeniu akumulatorów na poziomie podłogi pozwala z kolei zwiększyć stabilność „elektryków”. 

Warto podkreślić, iż dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu i montażowi, baterie „elektryków” są odporne na uszkodzenia. Tyczy się to zarówno samochodów, jak i autobusów. Pierwszą na świecie technologię, zapewniającą tak kompleksowe zabezpieczenie konstrukcji pojazdu elektrycznego oraz jego zasilania, wprowadziła już do swoich e-busów marka Yutong. 

Pasażerowie pojazdów elektrycznych nie mają się zatem czego obawiać, bo bezpieczeństwo tych nowoczesnych konstrukcji jest co najmniej porównywalne z ich tradycyjnymi odpowiednikami, a dużo wyższe od wielu samochodów jeżdżących obecnie po drogach.

Zobacz także