Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Elektryczny i bezpłatny transport publiczny na Warmii i Mazurach

Działdowo, Giżycko i Lidzbark Warmiński rozwijają lokalny transport publiczny, który jest nie tylko bezpłatny dla mieszkańców, ale i zeroemisyjny. Takie rozwiązanie wprowadził również Kętrzyn, a wszystkie wymienione samorządy łączy także wybór elektrobusów marki Yutong – europejskiego lidera tego sektora.

5 lat bezpłatnej komunikacji w Działdowie

W 2018 r. Działdowo uruchomiło komunikację publiczną, ustanawiając ją bezpłatną dla mieszkańców posiadających Kartę Działdowianina. W ramach rozwoju transportu miejskiego samorząd inwestuje także w nowoczesny tabor w postaci czterech elektrycznych autobusów marki Yutong. Dwa z nich to nowość w gamie tej marki – E7, a dwa kolejne – popularny model E9. Oba pojazdy są dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także wyposażone w automatyczną klimatyzację, elektryczne ogrzewanie i monitoring.

Działdowska Komunikacja Miejska została uruchomiona w lipcu 2018 r., a następnie ustanowiona jako bezpłatna dla mieszkańców posiadających Kartę Działdowianina. Obejmuje ona 4 linie, a inwestycja w nowoczesne elektrobusy jest podyktowana rosnącą liczbą pasażerów. Samorząd postawił na elektromobilność dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości niemal 7 mln zł. Poza zakupem autobusów elektrycznych, projekt obejmuje m.in. stacje ładowania oraz infrastrukturę dedykowaną komunikacji miejskiej.

Bezpłatna i zeroemisyjna komunikacja w Giżycku

Mieszkańcy gminy i miasta Giżycko w 2023 r. zyskali bezpłatny transport publiczny, realizowany przez trzy elektryczne autobusy marki Yutong, dostarczone przez firmę Busnex Poland – wraz z infrastrukturą do ładowania – w ramach rozstrzygniętego w 2022 r. przetargu. Tegoroczne postępowanie również zakończyło się wyborem oferty tego samego dostawcy na zakup kolejnych dwóch egzemplarzy modelu E9 oraz stacji ładowania. Kontrakt przewiduje dostawę elektrobusów jeszcze w tym roku.

Wybrany przez gminę Giżycko Yutong E9 to niemal 9-metrowy autobus elektryczny, który może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Niskopodłogowa konstrukcja, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także automatyczna klimatyzacja, monitoring czy system GPS zapewniają komfort pasażerów i wygodę obsługi. Dalszy rozwój komunikacji publicznej przez gminę Giżycko jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości blisko 4,2 mln zł.

100% elektrycznego taboru w Lidzbarku Warmińskim

W 2021 r. Lidzbark Warmiński po raz pierwszy w swojej historii uruchomił komunikację miejską. Od początku jest ona bezpłatna, a do jej obsługi samorząd zakupił dwa elektryczne autobusy Yutong. Dzięki inwestycji w 2 kolejne elektrobusy tej marki, dofinansowanej kwotą niemal 6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, cała flota obsługująca transport publiczny w Lidzbarku Warmińskim będzie zeroemisyjna.

Lidzbark Warmiński, który ubiega się o status uzdrowiska, postawił na zielony i zeroemisyjny transport – bezpłatny dla mieszkańców oraz turystów. Dostarczone przez Busnex Poland dwa 9-metrowe elektryczne autobusy Yutong po raz pierwszy wyjechały na ulice w listopadzie 2021 r., a do ich ładowania służy zielona energia z OZE. Dzięki zakupowi i dostawie 2 kolejnych Yutongów, flota komunikacji miejskiej w Lidzbarku Warmińskim będzie w 100% elektryczna.

fot. Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim, Miasto Giżycko

Zobacz także