Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Elektryczna i bezpłatna komunikacja w kolejnych miastach

Komunikacja publiczna nie ma obecnie najłatwiejszego życia. Rosną koszty, a spada – szczególnie w większych miastach – liczba pasażerów. Tym bardziej cieszy fakt, że samorządy ją rozwijają, skutecznie wykorzystując środki unijne. Dzięki temu w kolejnych miastach staje się ona nie tylko zeroemisyjna, ale również bezpłatna dla mieszkańców.

Niedawno minął rok od uruchomienia przez Lidzbark Warmiński komunikacji publicznej – po raz pierwszy w historii miasta, będącego dawną stolicą Warmii. Na ulice wyjechały dwa autobusy elektryczne Yutong E8, a przejazd każdą z trzech linii od początku jest bezpłatny dla mieszkańców i turystów. W wakacyjnym szczycie sezonu komunikacja miejska przewoziła ponad 20 tys. pasażerów miesięcznie. Samorząd planuje dalej ją rozwijać, inwestując w dwa kolejne autobusy elektryczne.

Drogą zeroemisyjnej i bezpłatnej komunikacji publicznej podążył także Kętrzyn, czyli kolejne miasto z Warmii i Mazur. Niedawno odbyła się prezentacja pierwszego z czterech elektrycznych autobusów Yutong E10, które już niebawem wyjadą na trasy. Start bezpłatnej komunikacji, zaplanowany w styczniu 2023 r., poprzedziła dyskusja z mieszkańcami na temat rozkładu jazdy, 6 podstawowych tras czy lokalizacji 20 nowych przystanków. 

Kilka lat doświadczenia w zakresie darmowej komunikacji miejskiej ma już Bielsk Podlaski. Decyzją samorządu, już od 2020 r. jest ona bezpłatna dla mieszkańców miasta. Z kolei w 2023 r. obsłuży ją elektryczny tabor w postaci dwóch „elektryków” Yutong E9. Podobnie jak w przypadku pozostałych z wymienionych samorządów, ich zakup jest dofinansowany ze środków unijnych. Projekt, wspierający rozwój niskoemisyjnego transportu, obejmuje także budowę parkingu przesiadkowego P+R oraz infrastruktury komunikacyjnej i rowerowej.

Przykład Lidzbarka Warmińskiego, a także działania Kętrzyna i Bielska Podlaskiego pokazują, iż nawet pomimo trudnej sytuacji gospodarczej jest możliwy rozwój transportu publicznego z korzyścią dla mieszkańców i środowiska. Dzięki skutecznemu pozyskaniu i zagospodarowaniu unijnych funduszy, liczące 20 czy 25 tysięcy mieszkańców miasta mogą poszczycić się nowoczesną i bezpłatną komunikacją.

fot. Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim

Zobacz także