Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Elektryczna i… bezpłatna komunikacja miejska w Kętrzynie

Kiedy przed transportem publicznym stają kolejne wyzwania w postaci wzrostu kosztów paliw czy energii, tym bardziej warto docenić samorządy, które starają się uczynić komunikację miejską bardziej dostępną dla mieszkańców. Jednym z nich jest Kętrzyn, który przygotowuje się do uruchomienia bezpłatnej komunikacji publicznej, obsługiwanej przez elektryczne autobusy.

– Do kętrzyńskiej floty dołączą pojazdy, które należą do czołówki najnowocześniejszych autobusów elektrycznych na świecie – mówił Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna, o czterech egzemplarzach Yutong E10. Ten model sprawdził się już w Polkowicach, gdzie 9 takich autobusów już od ponad roku służy mieszkańcom miasta, przewożąc miesięcznie od 22 do 28 tysięcy pasażerów.

Mieszkańcy Kętrzyna już od stycznia 2023 roku będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Co ciekawe, pomimo trudnych dla transportu publicznego czasów, samorząd planuje rozbudowę linii, a także zwiększenie liczby połączeń wraz z większą częstotliwością poruszania się – gdy powiększy flotę o kolejne dwa pojazdy.

Zakup „elektryków” wraz ze stacjami ładowania jest możliwy dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 6,4 mln zł w ramach RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Cieszę się, że jako samorząd województwa możemy decydować o tego typu inwestycjach, które nie tylko wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju, ale także skierowane są do mieszkańców regionu. Ekologiczny i bezpłatny transport miejski ma same plusy – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin.

Zobacz także