Elektromobilność | Samochody elektryczne

Elektromobilność drogą do niezależności energetycznej

Jeszcze niedawno głównymi czynnikami, mającymi wspierać rozwój elektromobilności, były: długoterminowo – regulacje unijne dotyczące produkcji aut spalinowych, natomiast krótkoterminowo – problemy z dostępnością pojazdów z tradycyjnym napędem. Wszystko zmieniła jednak inwazja Rosji na Ukrainę. 

Obecnie kraje Unii Europejskiej dążą do ograniczenia wykorzystania ropy, co z pewnością będzie miało przełożenie na cały rynek motoryzacyjny. Na wyższe koszty eksploatacji samochodów z silnikami benzynowymi i diesla bezpośrednio wpływa natomiast systematyczny wzrost cen paliw. Niestety nic nie wskazuje, aby sytuacja miała się w najbliższym czasie poprawić czy chociażby ustabilizować.

Wzrost cen paliw w połączeniu z mającym obowiązywać od 2035 r. zakazem sprzedaży aut z tradycyjnym napędem skutecznie zniechęca do ich zakupu. Wpływa to także na rynek wtórny, co potwierdzają dane AAA Auto. W ciągu ostatniego roku spadła bowiem liczba ofert wszystkich pojazdów, za wyjątkiem elektrycznych i hybrydowych. W przypadku EV wzrost liczby ofert był niebagatelny, wynosząc aż 45%.

Wszystko to sprawia, iż przed sektorem elektromobilności otwierają się nowe perspektywy. O ile w przypadku autobusów w Polsce rozwija się on bardzo dynamicznie, to w zakresie samochodów cały czas pozostawaliśmy w tyle za Europą. Dziś widać jednak trend wzrostowy, a pułap stu tysięcy i więcej EV wydaje się łatwiejszy do osiągnięcia.

Zobacz także