Autobusy elektryczne | Elektromobilność | Samochody elektryczne

Coraz więcej elektrycznych autobusów i samochodów na polskich drogach

Liczba „elektryków” jeżdżących po polskich drogach sukcesywnie rośnie. Do symbolicznego miliona aut elektrycznych wciąż daleko, ale z roku na rok sytuacja wygląda coraz lepiej. Poprawa dotyczy zarówno samochodów osobowych, jak również pojazdów komunikacji miejskiej i to dane dotyczące tych ostatnich cieszą najbardziej. 

Dzięki zaangażowaniu samorządów, liczba autobusów na prąd przekroczyła już pół tysiąca, wpisując się w coraz bardziej widoczny trend wspierania zielonego transportu publicznego. Licznik Elektromobilności, prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, wskazuje dokładnie 532 elektryczne autobusy. W ciągu sześciu pierwszych miesięcy 2021 r. zostało zarejestrowanych dokładnie 100 takich pojazdów.

Z kolei liczba elektrycznych samochodów osobowych w Polsce osiągnęła w połowie 2021 r. blisko 27 tysięcy (dokładnie 26 985 zarejestrowanych egzemplarzy). W trakcie sześciu miesięcy 2021 r. nowych „elektryków” było aż o 150% więcej, niż w tym samym okresie rok wcześniej. Nieco ponad połowa z nich to pojazdy hybrydowe, natomiast pozostałe 49% stanowią auta zasilane wyłącznie prądem. 

Sukcesywnie rozwija się także infrastruktura do ładowania, która obejmuje już ponad 1500 ogólnodostępnych stacji, zapewniających niemal 3000 punktów. Wśród miast zdecydowanym liderem jest Warszawa, gdzie funkcjonuje już ponad 180 stacji ładowania. Na podium znalazły się jeszcze Katowice (niemal 80) oraz Kraków (blisko 70). Niestety PSPA wskazuje jednak na niższe tempo rozwoju sieci infrastruktury do ładowania niż w poprzednich latach. Wyraźnie widać więc, że infrastruktura pozostaje w tyle w stosunku do dynamiki sprzedaży. 

Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash

Zobacz także