Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Bielsk Podlaski stawia na zielony transport i zrównoważoną mobilność

Zakup autobusów elektrycznych, budowa infrastruktury do ich ładowania czy parkingu P+R to kolejne etapy działań Bielska Podlaskiego, który dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych wdraża zeroemisyjny transport publiczny. Jeszcze w tym roku na ulice miasta wyjedzie pierwszy z dwóch „elektryków” Yutong E8.

Bielsk Podlaski postawił nie tylko na zeroemisyjną komunikację miejską, ale również na wspierającą ją infrastrukturę. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w wysokości niemal 6 mln zł, samorząd wybuduje parking przesiadkowy P+R i mobilne stacje do ładowania „elektryków” oraz zmodernizuje ulicę Słowackiego. Wszystko po to, aby rozwijać zielony transport publiczny i zachęcić mieszkańców do korzystania z niego.

Jak podkreślał burmistrz Bielska Podlaskiego, Jarosław Borowski, zakup autobusów elektrycznych to kolejny krok w realizowanej przez miasto strategii poprawy jakości życia mieszkańców. Wśród licznych inwestycji, dużą grupę stanowią te ukierunkowane na ekologię, rozwój terenów zielonych i strategie niskoemisyjne. Teraz samorząd unowocześnia flotę pojazdów komunikacji miejskiej, która już od jakiegoś czasu jest bezpłatna dla pasażerów. 

Komunikację miejską w Bielsku Podlaskim zasilą dwa egzemplarze Yutong E8. Ten niemal 9-metrowy autobus posiada akumulatory generujące ponad 250 kWh, dzięki czemu może pokonać na jednym ładowaniu nawet 350 kilometrów. Jest z powodzeniem wykorzystywany przez Lidzbark Warmiński do obsługi komunikacji publicznej, jak również jako autobus szkolny przez gminę Bobowa. Kolejnymi samorządami, które wybrały model E8, są Iława i gmina Giżycko.

Zobacz także