Autobusy elektryczne | Elektromobilność

Białystok z rekordową umową na 20 elektrycznych autobusów

Flota aż 20 autobusów elektrycznych Yutong zasili komunikację miejską w Białymstoku. Umowa na zakup 12-metrowych, zeroemisyjnych pojazdów wraz z infrastrukturą do ładowania to największy z dotychczasowych kontraktów na dostawę „elektryków” – zarówno jeśli chodzi o województwo podlaskie, jak i dla oficjalnego przedstawiciela Yutonga, firmę Busnex Poland.

Umowa z Białymstokiem pokazuje, że Yutong przebojem wjechał na ulice polskich miast. Liczba dostarczonych i zakontraktowanych w całej Polsce autobusów elektrycznych tej marki wynosi już 55 egzemplarzy. Są to różne modele – służące zarówno jako autobusy szkolne, jak i obsługujące lokalną komunikację miejską. Łączy je jedno – zielony napęd i zeroemisyjność.

Yutong E12, którego 20 egzemplarzy w przyszłym roku posłuży mieszkańcom Białegostoku, to sprawdzony w Europie autobus elektryczny. Ma ponad 12 metrów długości, a na jednym ładowaniu pokonuje nawet 350 – 400 kilometrów. Komfort podróżowania zapewniają m.in. niskopodłogowa konstrukcja oraz automatyczna klimatyzacja. Autobus posiada również rekuperator energii, umożliwiający odzyskiwanie jej podczas hamowania.

Skala zamówienia to rekord jeśli chodzi o zakup elektrycznego taboru także dla całego województwa podlaskiego. Został on zrealizowany w ramach projektu „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku” – dofinansowanego kwotą blisko 125 mln zł z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Poza zakupem e-busów, obejmuje on także budowę parkingu przesiadkowego P+R i infrastruktury dedykowanej komunikacji miejskiej oraz wytyczenie buspasów.

Zobacz także