Autobusy elektryczne | Elektromobilność

2 w 1, czyli bezpłatna i ekologiczna komunikacja miejska

Od lat w Polsce trwa dyskusja na temat zasadności wprowadzania darmowego transportu publicznego. Im większego miasta czy miejscowości dotyczy, tym częstsze są zarzuty o populizm czy wręcz nieracjonalne gospodarowanie finansami. Z perspektywy mieszkańców to rozwiązanie ma jednak same plusy, co zdają się dostrzegać również samorządy. 

Jednym z nich jest Lidzbark Warmiński. To kolejny samorząd, który zapewni swoim mieszkańcom darmową komunikację publiczną. Co jeszcze istotniejsze, miasto uruchomi „zbiorkom” po raz pierwszy w swojej historii, a dodatkowo do jego obsługi zostaną wykorzystane elektryczne, zeroemisyjne autobusy. Dawna stolica Warmii wpisze się tym samym w rozwój elektromobilności w ujęciu lokalnym, jak i globalnym.

Bezpłatna komunikacja miejska w Lidzbarku Warmińskim zostanie uruchomiona już na jesieni, obejmując trzy trasy. Do jej obsługi posłużą dwa w pełni zeroemisyjne autobusy Yutong E8. Co ciekawe, poza 2 stacjami do ładowania autobusów, na terenie miasta powstaną także dwie kolejne stacje do ładowania pojazdów elektrycznych.

Lidzbark Warmiński nie będzie z pewnością ostatnim samorządem, który połączy ekologiczny transport publiczny z jego dostępnością dla mieszkańców. Śrem, Łuków, Chełm czy Augustów to tylko niektóre z nich. W ostatnim czasie testy zeroemisyjnego autobusu Yutong E12 właśnie pod kątem uruchomienia darmowej komunikacji miejskiej przeprowadził Kętrzyn. Miasto zapowiada, iż bezpłatny „zbiorkom” miałby wystartować najpóźniej w 2023 r.

Zobacz także